Tävlingar / Lotterier / Championhundar / mm.

 
Nya Champions
  • SE J(LÖ)CH Brushöjdens Tzigge SE12686/2016
    äg: Johan Sandgren, Svärdsjö
    uppf: Bengt Nilsson, Fredriksberg

  • SE UCH SE J(LÖ)CH Kolåsens Fax SE57188/2013 A/U
    äg: Lars-Erik Stenberg, Bjursås
    uppf: Boris Sandström, Bredbyn

  • SE J(LÖ)CH Ängesgårdens Emmy SE40338/2015
    äg: Leif Sundström, Säter
    uppf: Henrik Gustafsson, Hedesunda

  • SE J(LÖ)CH Allangropens Blixten SE18127/2013A/U
    äg: Per Gustavsson, Långshyttan
    uppf: Herbert Marcus, Lima

  • SE UCH SE J(LÖ)CH Sörbyåsens Dunder SE33598/2014A/U
    äg: Mikael Persson, Mockfjärd
    uppf: Henrik Hansson, Munkfors

  • SE J(LÖ)CH Ballras Singo SE26210/2015
    äg: Patrik Eriksson, Floby
    uppf: Jakob Johansson, Vartofta

  • SE J(LÖ)CH Olly SE39633/2013
    äg: Lars-Erik Boquist, Långshyttan
    uppf: Ola Morelius, Stora Skedvi

  • SE J(LÖ)CH Kolåsens Fax SE57188/2013A/U
    äg: Lars-Erik Stenberg, Bjursås
    uppf: Boris Sandström, Bredbyn

 

 

Preliminär lista för SM/KM hundar 2018

 
KLÖVKAMPENS VARSKA Nilsson Per, Idre Jämthund 86,5
KAX Rytter Bo, Älvdalen Jämthund 85,5
BABSAN Westerling Jörgen, Älvdalen NEG 85,5
ÄNGESGÅRDENS EMMY Sundström Leif, Säter Jämthund 82
KAPARVIKENS INA Nygårds Ronny, Älvdalen Jämthund 81
MAJKÖLENS KIA Persson Per, Älvdalen Jämthund 81
ÄLGOXENS CHILI Staffas Klas, Linghed Jämthund 80,5
KLOTSKALLETS AYKA Andersson Rickard, Horndal Jämthund 78,5
RENKIRANNAN ZORRO Persson Johan, Säter Jämthund 78,5
TUNABERGENS TEREK Mattsson Mattias, Borlänge Ö Lajka 78,5

Reserver

ÄLGTJÄRNETS CRUT Helgesson Robin, Transtrand Jämthund 78,5
HÖGVAKTENS SIXTEN Strand Henrik, Älvdalen NEG 78,5
RÄLLDALENS ELSA Rytter Jan, Älvdalen Jämthund 77

 

 

För samtliga hundar som ska vara med och tävla i SM-kval och klubbkamp gäller att de ska vara friröntgade från HD och AD, Gråhundar som inte är AD röntgade äger rätt att delta. Gäller oavsett ålder eller index. För deltagande erfordras minst ”very good” upp till 15 månader eller ”good” från 15 månader eller äldre på utställning.

Senast den 20:e juni 2018

 
Resultat klubbkampen 2017

Hassela Lördag den 30 September
 
1  Knapptorpets Aslan 44  poäng GÄK
2  Attla 31  poäng DÄK
3  Holmsjöns Knaster 30,5  poäng DÄK
4  Ballras Sting 27,5  poäng BÄK
5  Granholmens Catja 27,5  poäng BÄK
6  Onni 26,5  poäng DÄK
7  Högelyckens Mille 14,5  poäng GÄK
8  Långbofjärdens Eira 13  poäng GÄK
9  Astor 8,5  poäng BÄK

 

1 Dalarnas Älghundklubb 88
2 Gävleborgs Älghundklubb 71,5
3 Bergslagens Älghundklubb 63,5

 

 
Resultat SM 2017

Mullsjö med Västsvenska Älghundklubben som värd

1. Erskorsgårdens C-Ställa Anders Vikström, Krylbo 89,5 1:a pris ÖSÄK

2. Bräntbackens Hylsa Johan Jakobsson Dala-Järna 73,5 1:a pris DÄK

3. Åskbergets Jarro Stefan Persson Norrala 67,5 2:a pris GÄK
 

 
SM/Klubbmästerskap 2017


Dalarnas representant till SM 2017

1:a SE J(LÖ)CH Bräntbackens Hylsa SE18497/2013 76 poäng
Ägare: Johan Jakobsson, Dala-järna
Uppfödare:
Bräntbackens Kennel Sven Eric  Arvidsson, Lycksele
 

Tre hundar till klubbkamp
övriga reserver

2 SE J(LÖ)CH
Holmsjöns Knaster SE27448/2013
Jonny Höglund, Leksand

70,5 poäng

3 (J)
Attla
SE50499/2013
Johan Frost, Mora

70 poäng

4 SE J(LÖ)CH SE UCH NO UCH
Trulsa SE32364/2011
Jan Anders Thorud, Malung

61 poäng

5 NORD J(LÖ)CH
Älgtjärnets Crut SE38893/2012
Robin Helgesson, Transtrand

38,5 poäng

6 (J)
Sällsjöns Siri SE25954/2010
Andreas Ottosson, Grycksbo

29 poäng

7 (J)
Asptjärns Bark SE34096/2014
Peter Johansson, Malung

21,5 poäng

8 SE J(LÖ)CH
Mokojans Steira SE48326/2013
Jan Anders Thorud, Malung

13 poäng

9 SE J(LÖ)CH
Kougstabackens Laban SE25187/2013
Bengt Sundström, Säter

13 poäng

10 (J)
Onni SE39636/2013
Mattias Franzen, Idre

10,5 poäng

 

Stort tack till Leif & Elin och Lennart & Lena som höll i trådarna
samt alla domare & vägvisare som ställde upp för klubben
och markägare & stugägare

Elin i arbetstagen

 

2015-04-19

Regler för SM kval & Klubbkampsuttagning i Dalarnas Älghundklubb

Prov som ska gälla för kval till SM samt klubbkamp skall arrangeras av DÄK och dömas av domare från DÄK, provet kan förläggas utanför DÄK´s verksamhetsområde, hundägaren ska vara medlem i DÄK och mantalsskriven i Dalarnas län (gäller alla vid flera ägare).

Till uttagningen går de 10 hundar som tagit högst poäng tom 15:e december.

Vinnaren går till SM, hund 2-6 är reserv till SM.

Hund 2-4 representerar DÄK i klubbkamp, dock skall minst en tik ingå i laget.

Vid lika poäng gäller följande:

Rangordning

1. Prisvalör högsta pris

2. Egenskapspoäng

3. Högsta poäng vid moment 3

4. Yngsta hund 

 

 

För samtliga hundar som ska vara med och tävla i SM-kval och klubbkamp gäller att de ska vara friröntgade från HD, grad A eller B och AD, friröntgade hundar får delta. Gråhundar som inte är AD röntgade äger rätt att delta. Gäller oavsett ålder eller index. För deltagande erfordras minst ”very good” upp till 15 månader eller ”good” från 15 månader eller äldre på utställning.

senast den 20:e juni