EP 1998-03-24

Denna lista publiceras efter framförda önskemål om en utförligare redovisning som omfattar även far- och morföräldrar. Observera att listan upptar tidigare publicerade hundar i Älghunden. // Harald Gustavsson.

Följande jämthundar har rapporterats med epilepsiliknande anfall 1998-03-24:

Reg.nr. Namn far mor farfar farmor morfar mormor
S20639/89 Råglyckans Bas Backe-Jack Hammargårdens Jimmy Sippan Tarras Dizzy
S43621/89 Seira S39403/89 S61337/82 S10597/85 S38311/83 S41654/86
S46366/84 Tjompan Barr Bessy Burr Spana Stej Lady
S49753/79 S61597/80 S51248/71 S29128/74 S64316/77 S31018/77
S28604/83 Arro
S46363/84 Boy
S26386/83 Kvarnåsens Primus Bill Härkilas Järvi IV Burr Älgnäs. Stintan Teddy Härkilas Ojja IV
S329970/82 S27038/82 S51248/71 S51300/78 S01134/73 S42488/73
S51910/89 Rambo Boy Zenta Härkilas Qvitt II Raija Lubbe Sissi
S37664/82 S46868/85 S19793/75 S65295/79 S42711/80 S32556/81
S13717/94 Härkilas Ingo Bräntbackens Härkilas Ila I Uman Remo Bräntsbackens Stell Härkilas Qviny I
Starke S28832/90 S44683/90 S40729/87 Bira S27484/84 S46811/88 S31112/87
S43414/93 Härkilas Fix IX Härkilas Äjja II Härkilas Eko I Härkilas Barrie I
S27557/89 S28927/81 S58219/85
S31367/92 Frostängens Birk Frostängens Sari Härkilas Eko III Säppy
S65482/85 S28974/81 S53521/80
S49753/79 Barr Burr Spana Zacko Lajka Jämtens Pax Ricki
S51248/71 S29128/74 S24389/60 S05300/70 S15657/70 S18366/71
S24091/89 Ricky Bäckmyrans Nickås Raija Max Koimyras Lärki Micke Teija
Slug S27942/86 S38961/87 S44234/79 N11746/83 S34631/78 S35763/83
Reg.nr. Namn far mor farfar farmor morfar mormor
S34821/92 Raja Bäversjöns Rambo Ronja Kämpe Älgmyrens Raja Jimmy Sippan
S30826/86 S46816/88 S39585/81 S22270/83 S61337/82 S10597/85
S44229/92 Chania Sång
S48624/90
S22813/91 Lövkläppens Vasco II Cello Lövkläppens Bessie Barr Bessy Uman Jung Bella
S33020/85 S39769/86 S49753/79 S61597/80 S32956/82 S32933/82
S27312/93 Gratialandets Petter Dick S24632/91 Gratialandets Ronja Lövruns Fjäll III Stöttingsfjällets Stell Uman Jaga
S67846/90 S62561/86 Diana S45807/84 S46811/88 S32959/82
S11032/93 Jussi Dalälvens Dino Atti Tallsjöbäckens Kärsmirens Dessy Härkilas Nicka I
S21298/87 S51921/90 Shang S22949/80 S34605/78 S28890/87
S49668/92 Zita Zenta Uman Jim Fröjdbackens
S53725/87 S32954/82 Jullan S45669/78
S35669/95 Klövsjöns Koff Dragmyrans Till Guldbyns Raisa Alviksgårdens Tranmarkens Heija Jakamors Tom Ronja
S28838/90 S11497/90 Tuffe S41366/88 S42097/86 S30878/85 S50685/85
S42488/85 Bimbo Finn Nickan Tuff Fröjdbackens Bamse Nita
S41411/80 S47911/81 S19123/75 Jullan S45669/78 S44077/77 S42273/74
S21932/96 Östholmens Pia Fäbohöjdens Kimm Ryvikens Diza Stell Kita Alviksgårdens Dalälvens Fia
S15923/91 S48113/92 S46811/88 S19193/87 Max S41367/88 S37494/90
S28836/95 Fäbohöjdens Skott Uman Stej Fäbohöjdens Ketty Zaka Jänta Stell Kita
S40731/87 S35060/90 SF14519E/77 S24603/79 S46811/88 S19193/87
SF19325G/ Barr Hertig Sickan Härkilas Qvitt II Sanna av Skäribo Nickås Nalle Viri
SF6565F/7 SF15447X/ S19793/75 SF20470C/720 S29658/71 SF11133/66
S37390/93 Tella Hjukstjälens Karo Ammi Uman Remo Hjukstjälens Stell Härkilas Nicka I
S18107/90 S51918/90 S40729/87 Geicha S53428/84 S46811/88 S28890/87
Reg.nr. Namn far mor farfar farmor morfar mormor
S11718/88 Tail Tip’s Rocky III Härkilas Eko II Nötbäckens Anja Teddy Härkilas Ojja IV Nötbäck.Pontus Kronohovs Disa
S28973/81 S31411/85 S01134/73 S42488/73 S27365/80 SF11675P/82
S48725/84 Boy Härkilas Qvitt II Lisa Nickås Nalle Härkilas Laisa I Jopi Russi
S19793/75 S44236/79 S29658/71 S29761/71 SF19937R/74 S48769/75
S38950/82 Nickås Kim Turkka Peiron Jeppe Tellas Tesi
SF82577/7 SF03403/67 SF11150/69
S34159/92 Jönsegårdens Barr Högartorpes Athos Jönsegårdens Aja Sluggo Kvarnåsens Bessi Fight Lajka
S39962/87 S294440/90 S35659/75 S19366/83 S45257/81 S61338/82
S34277/94 Ricco Jakamors Tom Bella Härkilas Qvitt II Älgnäsets Misha Reko Sessan
S30878/85 S10774/91 S19793/75 S25669/81 S47364/86 S10326/84
S57666/95 Sotbergets Birk II Högatorpets Alja Sluggo Kvarnåsens
S39966/87 S35659/75 Bessi S19366/83
S21535/89 Järvbackens Ante Jack Härkilas Järvi IV Stordammens Stodammens Tua Teddy Härkilas Ojja IV
S30639/82 S27038/82 Sappo S47378/72 S37053/76 S01134/73 S42488/73
S39595/92 Lurvas Jimmy Dalälvens Aja Tuff Banja Argo Dalälvens Mickan
S61337/82 S20543/87 S19123/75 S41849/79 S49879/82 S26365/83
S61337/82 Kvarnåsens Järv Pia Jagg Järvbackens
S29120/88 S66477/79 Stinta S31724/80
S26732/89 Viltmästarns Burra Joppe Härkilas Qvinta III Jopi Sickan Härkilas Qvitt II Härkilas Appi II
S43389/84 S38322/83 SF19937R/74 S49754/75 S19793/75 S23598/80
S33245/89 Jämtälgens Onyx Jämtälgens Stalo Jämtälgens Fasta Jämtälgens Ujfix Jämtälgens Jora Jämtälgens Nix Klövstigens Eija
S43283/81 S56068/83 S19416/72 S44497/73 S24481/74 SF9474G/78
S19003/95 Gräddhyllans Ett Kirjesålandets Pavo Minja Fast Kvarnåsens Arja Bäversjöns Sång
S24667/84 S44228/92 S33259/77 S53194/81 Rambo S30826/86 S48624/90
Reg.nr. Namn far mor farfar farmor morfar mormor
S32797/88 Älgnäset Oij Koimyras King Älgnäsets Binna Jopi Älgkronans Jakita Älgnäsets Ajo Centa
N11544/81 S26177/85 SF19937R/74 S53220/77 S54991/79 S24586/81
S64445/90 Tail Tip’s Qvitt I Koimyras Qvitt Tanja Härkilas Qvitt II Mimmi Sappo Jaga
N11741/83 S63531/88 S19793/75 SF18979/77 S28849/77 S11901/85
S24695/93 Suttaröns Tor Kragvikens Nalle Flogåsens Bella Uman Skott Silverbergets Härkilas Dino III Stojja
S26728/87 S19190/87 S46455/83 Ställa S36720/85 S42719/80 S10110/81
S44642/89 Cindy Kulbergets Lust Knivmyrens Essan Zaka Dalmyrens Zenta Kämpe Laika
S33924/86 S40741/87 SF14519E/77 S23579/80 S39385/81 S13957/80
S44639/89 Centa I
S67468/79 Buster Krut Topsy Jacko Leika Jacko Bella
S33817/67 S14479/78 S33817/67 S26869/74 S33817/67 S35266/74
S39498/86 Järvbackens Ida Kvarnåsens Felix Härkilas Järvi IV Burr Pia Teddy Härkilas Ojja IV
S53189/81 S27038/82 S51248/71 S33823/72 S01134/73 S42488/73
S31443/90 Bäversjöns Stej Kämpe Älgmyrens Raja Ställ Bambina Uhuverin Jenkki Dolly
S39585/81 S22270/83 SF234499/73 S55807/72 SF14818G/80 SF14021K/81
S60469/88 Gansevallens Ekros Pila Zacko Jämtälgens
S29532/82 S42948/78 Jorra S44498/73
S36903/89 Skrälldalens Puch Linus Jazza Sluggo Peiron Sissi Ragundadalens Jana
S10324/84 S35348/84 S35659/75 SF10069G/79 Ruff S21909/75 S44008/80
S42263/82 Snobben Lunk Ragundadalens Burr Tussi Ragundadalens Hirja
S26386/75 Millan S28870/77 S51248/71 S09902/73 Munk S14920/69 S44231/76
S32102/95 Mesjölidens Stilo Nolibergets Parrok Ruffa Pondus Stöttingsfjällets Gratialandets Klövstigens Lina
S66918/89 S28696/91 S38981/87 Jigga S32734/83 Sambo S61073/86 SF128404/83
Reg.nr. Namn far mor farfar farmor morfar mormor
S35349/84 Jina Ragundadalens Jana Ragundadalens Rugundadalens Najo Ragundadalens
Ruff S21909/75 S44008/80 Skog S34500/65 Mali S14922/69 S13907/75 Rossi S30128/73
S52161/89 Bokhultets Ninja Ruff Bokhultets Tella Lod Norrelgens Jina Bokhultets Thello Bokhultets Lojji
S16492/77 S34591/82 S53805/72 S15277/74 S07909/75 S15548/79
S20928/96 Bräntbackens Kato Ränkeskogs Jacko Bräntbackens Backeschang Bäversjöns Ronja Uman Remo Bräntbackens
S34843/94 Spana S28835/90 S43622/89 21546/89 S40729/87 Bira S27484/84
S56078/83 Barro Skuto Assi Burr Jänka Härkilas Pix III Årri-Rappa
S17562/75 S33460/79 S51248/71 S36455/70 S47546/74 S42471/74
S25432/91 Bräntbackens Spana Stell Bräntbackens Bira Jimmy Sippan Älgnäsets Ruff Axa
S46811/88 S27484/84 S61337/82 S10597/85 S44099/77 S24581/81
S22564/91 Smörholmens Sadam Anja Kämpe Frosta
S31955/87 S39585/81 S12433/83
S22570/91 Smörholmens Shiba
S30344/92 Fäbohöjdens Kelly Kita Kirjesålandets Kronohovs Kia
S19193/87 Pavo S24667/84 SF8581B/85
S67842/90 Gratialandets Roj Uman Jaga Jack Jänta
S32959/82 S43500/75 S24603/79
S23841/93 Troja Sälglidens Brio Lassisbackens Bård Sälglidens Cilla-II Klövstigens Grey Kvarnåsens Beda
S43225/86 Burra S20301/86 S56831/80 S10106/81 SF9523U/79 S54736/84
S34570/82 Tass Tello Ställa Fjäll Ria Zacko Lajka
S31902/76 S51250/71 S34322/68 S29247/71 S24389/60 S05300/70
47334/90 Gansevallens Garbo Uman Jim Gansevallens Tensy Jack Jänta Björn Pila
S32954/82 S24412/84 S43500/75 S24603/79 S28438/79 S29532/82
Reg.nr. Namn far mor farfar farmor morfar mormor
S45193/86 Lana Uman Jung Tanja Jack Jänta Buster Rossi
S32956/82 S52723/79 S43500/75 S24603/79 S41773/71 S27652/70
S28832/90 Bräntbackens Starke Uman Remo Bräntbackens Bira Zaka Älgnäset Ruff Axa
S40729/87 S27484/84 SF14519E/77 S44099/77 S24581/81
S18108/90 Hjukstjälens Nero Hjukstjälens Geicha Ruff Hjukstjälens
S53428/84 S13946/80 Zenita S44256/76
S22137/95 Zorro Uman Stej Akka Alviksgårdens Uman Aija
S40731/87 S41624/91 Tuffe S41366/88 S48113/85
S31305/95 Nordåsens Poppe Kirja Bäversjöns Rambo Ronja
S40408/89 S30826/86 S46816/88
S31308/95 Nordåsens T-Rex
S22542/95 Vojmans Zeb Uman Remo Klövkampens Fäbo- Stöttingsfjällets Bleckås Essi
S40729/87 stinta S51078/87 Sluggo S45800/84 S26607/84
S21966/90 Norrhed Stej Älvdalens Stej Dragmyrans Vanja Pami Klövstigens Irja Dalmyrens Tryck Tranmarkens
S33643/84 S19890/88 SF16857M/78 SF88533/80 S15975/84 Heija S42097/86
Share